DANI UVOZA I IZVOZA U BIH - DVA DANA SA STRUČNJACIMA UIO BIH

1107 

 

Poštovane koleginice i kolege, sa velikim zadovoljstvom pozivamo Vas na događaj:

DANI UVOZA I IZVOZA U BIH - DVA DANA SA STRUČNJACIMA UIO BIH


26. i 27.09.2024. godine - Hotel Kardial, Banja Vrućica, Teslić

03.10.2024. godine - video snimak
07.10.2024. godine - video snimak
15.10.2024. godine - video snimak

- Snimak se može pratiti narednih 10 dana od termina za koji ste se prijavili

ZAŠTO JE OVO DOGAĐAJ KOJI NE SMIJETE PROPUSTITI?

•    Ekskluzivni uvid: Jedini događaj ove godine koji okuplja sve rukovodioce UIO na jednom mjestu!
•    Cjelokupnost: Ovo je najpotpuniji seminar o uvozu i izvozu ove godine
•    Budite korak ispred konkurencije: Saznajte o novim propisima prije nego što postanu obavezni!
•    Direktan kontakt: Postavite pitanja stručnjacima i dobijte odgovore koji mogu transformirati vaše poslovanje!
•    EU integracije: Otkrijtе kako iskoristiti nove mogućnosti nakon odluke o početku pregovora BiH s EU!
•    Fleksibilnost: Ne možete prisustvovati uživo? Pratite putem video snimka i učite po svom tempu!

 

"DANI UVOZA I IZVOZA U BIH" SU IDEALNA PRILIKA AKO ŽELITE BITI U TOKU SA SVIM AKTUELNIM DEŠAVANJIMA I IZMJENAMA VEZANIM ZA PROCEDURE UVOZA I IZVOZA. Ovo je poseban i jedini događaj ove godine koji okuplja sve rukovodioce UIO koji rade u ovoj oblasti na jednom mjestu i koji će Vas uputiti u sva aktuelna dešavanja i sa kojima sada možete direktno da kontaktirate kroz svoja pitanja i njihove odgovore.

Evropsko vijeće je 21.03.2024. godine donijelo Odluku o početku pregovora pristupanja Bosne i Hercegovine u EU, te je tim činom došlo do niza aktivnosti na nivou BiH koji se trebaju uraditi kako bi prije svega zakonodavstvo na svim nivoima u BiH bila usklađena sa pravnom stečevinom EU, olakšala privredni ambijent poslovnoj zajednici i povećao konkurentnost poslovnim subjektima iz BiH.

U tom smislu UIO kao najvažnija fiskalna institucija BiH, ažurno usklađuje svoje propise sa propisima EU, širi elektronske usluge svojim postojećim i budućim kako poreskim tako i carinskim obveznicima. Saznajte sve o ovim novim aktivnostima na "DANI UVOZA I IZVOZA U BIH"

Ne propustite priliku da budete dio ovog važnog događaja i obezbijedite sebi konkurentsku prednost u sve složenijem poslovnom okruženju.

Rezervišite svoje mjesto već danas i budite spremni da unaprijedite svoje poslovanje na seminaru koji će vam pružiti sve neophodne alate i znanja za uspeh u oblasti carinskih postupaka i međunarodne trgovine!

Bilo da ste profesionalac u oblasti carinskih poslova, zastupnik u carinskim postupcima ili neko ko se bavi uvozom i izvozom, ovaj seminar će vam pružiti neprocjenjivu priliku da unaprijedite svoje vještine i znanje.

Ako niste u mogućnosti da prisustvujete u hotelu ovom događaju možete ga pratiti putem video snimka u nekom izabranom terminu. Snimak se može pratiti narednih 10 dana od termina za koji se prijavite.

Na "DANIMA UVOZA I IZVOZA U BIH" biće obrađena sva bitna pitanja iz ove oblasti kao što možete vidjeti u opširnom programu.

NEKE OD NOVINA ĆE BITI USKORO OBAVEZNE ZA PRIMJENU! SAZNAJTE KOJE!

"DANI UVOZA I IZVOZA U BIH - DVA DANA SA STRUČNJACIMA UIO BIH" - NAJPOTPUNIJI SEMINAR O UVOZU I IZVOZU


"DANI UVOZA I IZVOZA U BIH" su namijenjeni privrednim subjektima proizvođačima i trgovcima u izvozu i uvozu robe, špediterima, prevoznicima i posrednicima u vanjskotrgovinskom prometu, ostalim licima koja se bave uvozom i izvozom roba i usluga, proizvođačima i obrtnicima, vlasnicima preduzeća i direktorima, pravnicima i pravnim zastupnicima, Udruženju banaka u Bosni i Hercegovini i njihovim članicama, osiguravajućim kompanijama u BiH, željezničkim operaterima u BiH, ekonomistima, računovodstvenim radnicima, knjigovođama, revizorima i svim onima koji učestvuju u carinskom poslovanju bez obzira da li uvoze ili izvoze robu

ZA SVE UČESNIKE JE OBEZBIJEĐEN RUČAK OBA DANA I PIĆE U PAUZAMA!

miljka kutic

MILJKA KUTIĆ, diplomirani pravnik. Zaposlena u Upravi za indirektno oporezivanje u Sektoru za carine, na radnom mjestu šefa Odsjeka za carinske postupke. Ima preko dvadeset godina radnog iskustva na području carinskog sistema - prvenstveno na carinskim postupcima. Do sada održala mnogobrojne obuke u vezi carinskih postupaka i primjene carinskih propisa, kako za carinske službenike tako i za treća lica (učesnike u carinskom postupku: uvoznike, izvoznike, špeditere, prevoznike i drugi) kako u organizaciji Uprave za indirektno oporezivanje, tako i u organizaciji raznih privrednih komora iz BiH, drugih subjekata i u okviru određenih međunarodnih projekata odobrenih u BiH. Posjeduje Certifikat o završenoj obuci za predavača od Ureda Europske unije za carinsku i fiskalnu pomoć (CAFAO).

milena davidovicMILENA DAVIDOVIĆ, dipl. iur. Šef Odsjeka za pojednostavljene carinske postupke i ovlašćene privredne subjekte, sa višegodišnjem radnim iskustvom u carinskim postupcima i carinskim prekršajima, nosilac priznanja „WCO - CERIFICATE OF MERIT“ u razvoju carinske službe
milena knezevic

MILENA KNEŽEVIĆ, diplomirani politolog, dugogodišnji stručni savjetnik na poslovima porijekla robe u Upravi za indirektno oporezivanje - Sektoru za carine. Ima 36 godine radnog iskustva, od toga 24 godine u oblasti carina. Pohađala i završila niz obuka, kao i obuku za predavače. Radila nekoliko godina, pored redovnih poslova i kao predavač u školi organizovanoj za carinske službenike. Po potrebi i po pozivima Privrednih komora održava seminare za carinske službenike, kao i ostale privredne subjekte.

nermin jusicNERMIN JUSIĆ, magistar ekonomije  - Šef grupe za tarifu, vrijednost i porijeklo robe Uprave za indirektno oporezivanje BiH, Regionalni centar Tuzla, Odsjek za carinske poslove. Ima višegodišnje radno iskustvo i na radnim mjestima Šef grupe za kontrolno-revizione poslove, Šef Carinske ispostave Aerodrom, Šef Carinske ispostave za konsignaciju, privremeni uvoz i izvoz roba i Carinski inspektor u carinskoj ispostavi Tuzla. Nosilac priznanja „WCO-CERTIFICATE OF MERIT“ za razvoj carinske službe.
boris djenadijaBORIS ĐENADIJA, dipl. oec. Šef Grupe za provjere i zaključivanje postupka provoza i osiguranje duga, član Poslovnog tima za implementaciju NCTS u Konvenciji o zajedničkom tranzitu CTC, sa višegodišnjim radnim iskustvom u CI Gradiška, CI Banja Luka, CI Novi Grad, CR/GP Gradina, CR/GP Koz. Dubica, šef Odsjeka za internu podršku u UIO, nosilac priznanja „WCO - CERIFICATE OF MERIT“ u razvoju carinske službe.  

 

 VIŠE INFORMACIJA O SEMINARU, IZNOS KOTIZACIJE I PROGRAM MOŽETE NAĆI U POZIVNOM PISMU NA OVOM LINKU. Za učešće na seminaru potrebno je da popunite OBRAZAC ZA PRIJAVU i dostavite ga na adresu Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.
 
Predavači će u toku seminara obraditi sledeće teme:
 

MILJKA KUTIĆ - ŠEF ODSJEKA ZA CARINSKE POSTUPKE

 

CARINSKI POSTUPCI, PUŠTANJE ROBE, CARINSKI DUG I ULOGA ZASTUPNIKA U CARINSKOM POSTUPKU

Prvi dio

CARINSKI POSTUPCI S EKONOMSKIM DEJSTVOM: UNUTRAŠNJA OBRADA, SPOLJNA OBRADA, OBRADA POD CARINSKOM KONTROLOM I PRIVREMENI UVOZ:

  • Uslovi

  • Postupak odobravanja

  • Stavljanje robe u postupak

  • Završetak postupka

Drugi dio

PUŠTANJE ROBE I NAKNADNA PROVJERA CARINSKE DEKLARACIJE

  • Uslovi puštanja

  • Razlozi odbijanja puštanja

  • Postupanje kod odbijanja puštanja

  • Naknadna provjera carinske deklaracije

CARINSKI DUG

  • Kada nastaje carinski dug

  • Ko je dužnik

  • Obračun i naplata duga

  • Gašenje carinskog duga

ULOGA ZASTUPNIKA U CARINSKOM POSTUPKU

  • Vrste zastupanje

  • Obaveze koje proizilaze iz zastupanja

 

MILENA DAVIDOVIĆ - ŠEF ODSJEKA ZA POJEDNOSTAVLJENE CARINSKE POSTUKE I OVLAŠĆENE PRIVREDNE SUBJEKTE

NAJČEŠĆI CARINSKI PREKRŠAJI

  • Kršenje odrebi Zakona o carinskoj politici u Bosne i Hercegovine

  • Kršenje odrebi Odluke o sprovođenju Zakona o carinskoj politici u Bosne i Hercegovine

  • Uticaj prekršajne odgovornosti na donošenje odluka carinskog organa

VOĐENJE UPRAVNOG POSTUPKA – U CARINSKO-UPRAVNIM POSTUPCIMA

ОVLAŠĆENI PRIVREDNI SUBJEKT – AEO

  • Koje uslove i kriterijume mora da ispuni privredni subjekt da bi stekao status AEO

  • Benefiti privrednog subjekta kojem je carinski organ dodijelio status AEO

 

MILENA KNEŽEVIĆ - DUGOGODIŠNJI STRUČNI SAVJETNIK NA POSLOVIMA PORIJEKLA ROBE U UPRAVI ZA INDIREKTNO OPOREZIVANJE

USLOVI ZA DOBIJANJE STATUSA OVLAŠTENOG IZVOZNIKA I PREDNOSTI OVOG STATUSA

  • ko su ovlašteni izvoznici

  • kada i pod kojim uslovima mogu dobiti ovaj status

  • kome predaju zahtjev i koju dokumentaciju trebaju priložiti

  • ispit provjere znanja iz oblasti porijekla

  • prednosti ovog statusa

  • dosadašnja iskustva i primjeri

 

NERMIN JUSIĆ, MAGISTAR EKONOMIJE - ŠEF GRUPE ZA TARIFU, VRIJEDNOST I PORIJEKLO ROBE UPRAVE ZA INDIREKTNO OPOREZIVANJE BIH

  • TRANZICIONA I REVIDIRANA PRAVILA PREFERENCIJALNOG PORIJEKLA U SLOBODNOJ TRGOVINI U PAN-EURO-MEDITERANSKOJ ZONI

  • IZMJENE UGOVORA O SLOBODNOJ TRGOVINI BIH-TURSKA

  • UVOZNO-IZVOZNE POGODNOSTI U EU, EFTA I CEFTA ZONI ZA PRIVREDNIKE IZ BOSNE I HERCEGOVINE U 2024/2025 GODINI

  • PRELAZNI ARANŽMANI u vezi sa primjenom nove revidirane Regionalne konvencije o pan-euro-mediteranskim pravilima porijekla do 31.12.2025. godine

  • Nastanak DVIJE ZONE KUMULACIJE u 2025. godini sa novim pravilima o porijeklu (uz primjenu Dodatka I i Dodatka II revidirane Regionalne konvencije o pan-euro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o porijeklu) i starim pravilima o porijeklu (u skladu sa novim Dodatkom IA revidirane Regionalne konvencije o pan-euro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o porijeklu).

  • PROPUSNOST STARIH I NOVIH PRAVILA PORIJEKLA za određene robe sa mogućnošću primjene do 31.12.2025. godine (izuzete su robe prehrambeni proizvodi iz poglavlja 2 do 25 Harmoniziranog sistema, osim roba iz poglavlja 1, 3 i 16 (za prerađene proizvode ribarstva).

  • KARAKTERISTIKE PRIMJENE DVA SETA PRAVILA PORIJEKLA do 31.12.2024. godine

  • PRIMJENJIVA PRAVILA O PORIJEKLU KONVENCIJE PEM (tzv. "Stara pravila porijekla" ili "Pravila Konvencije")

  • NOVA ALTERNATIVNA PRIMJENJIVA PRAVILA O PORIJEKLU (tzv. "Nova pravila porijekla" ili "Prelazna pravila")

  • KUMULACIJA PORIJEKLA (bilateralna, dijagonalna i puna kumulacija, među zemljama ugovornicama slobodne trgovine ako obrade ili prerade prevazilaze nedovoljne obrade ili prerade uz uslov da između njih postoji sporazum o preferencijalnoj trgovini)

  • PRIMJERI KORIŠTENJA MATRICE DIJAGONALNE KUMULACIJE objavljene u Službenom glasniku EU.

  • Ukinuta ZABRANA POVRATA ILI OSLOBAĐANJA OD CARINE (ne primjenjuje se u bilateralnoj trgovini između strana i drugih ugovornica slobodne trgovine na materijale bez porijekla, izuzev tekstila i tekstilnih proizvoda (proizvodi iz poglavlja 50-63. Harmonizovanog sistema)

  • ELEKTRONSKI IZDATE POTVRDE O KRETANJU ROBE EUR.1 (omogućena alternativa izdavanja i prihvatanja elektronskih potvrda o kretanju robe EUR.1 i propisani su zahtjevi za izdavanje i prihvatanje ovih potvrda).

  • Primjeri upotrebe Dodatka A – NOVA LISTA DOVOLJNE OBRADE I PRERADE NA MATERIJALIMA BEZ PORIJEKLA (praktični primjeri primjene pravila).

  • NEDOVOLJNA OBRADA ILI PRERADA (Praktični primjeri i novosti)

  • Izmjene i specifičnosti UGOVORA O SLOBODNOJ TRGOVINI IZMEĐU BOSNE I HERCEGOVINE I REPUBLIKE TURSKE

  • Izmjena Protokola I Aneksa IV Ugovora o porijeklu BiH-Turska

  • Izuzeća iz kumulacije poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ugljena i čelika pri slobodnoj trgovini EU-BiH-Turska

  • Izuzeća iz kumulacije proizvoda sa visokim udjelom šećera (Aneks V)

BORIS ĐENADIJA, DIPL. OEC. ŠEF GRUPE ZA PROVJERE I ZAKLJUČIVANJE POSTUPKA PROVOZA I OSIGURANJE DUGA

SVEOBUHVATNO OSIGURANJE U POSTUPKU PROVOZA ZA POTREBE NCTS-a p5

  • Prihvatanje sveobuhvatnog osiguranja u postupku provoza Prilog 33. Odluke o provođenju ZCP BiH ( Sl. Glasnik BiH broj 13/19), evidentiranje iste u GMS, uručivanje odgovornom licu ili opunomoćeniku, praćenje finansijske kartice i opoziv sveobuhvatnog osiguranja za postupak provoza po službenoj dužnosti ili na osnovu zahtjeva korisnika postupka provoza ili garanta;

  • Sveobuhvatno osiguranje u postupku provoza koje će se primjenjivati pristupanjem BiH Konvenciji o zajedničkom tranzitu (CTC Konvenciji), obaveze garanta banaka i osiguravajućih kompanija, u čemu je razlika između budućih i postojećih sveobuhvatnih osiguranja u postupku provoza.

ADMINISTRATIVNE TAKSE

  • Kada se podnosi a kada ne administrativna taksa kod prihvatanja ili izuzimanja provoznih garancija/ osiguranja

POJEDINAČNO OSIGURANJE U POSTUPKU PROVOZA

  • Svi oblici osiguranja duga u tranzitu sa posebnim osvrtom na pojedinačno osiguranje u postupku provoza Prilog 29. Odluke o provođenju ZCP BiH ( Sl. Glasnik BiH broj 13/19), kako se pribavlja, ko sve može da ga evidentira u GMS, kako i kada se otpuštaju obaveze proistekle iz pojedinačnog osiguranja.

ZAKONSKE OBAVEZE UIO PREMA GARANTIMA

  • Obavještavanje garanta da provozni postupak nije završen u roku te informisanje istog shodno zakonskoj proceduri da može doći do naplate sa garancije,

  • Obavještenje garantnu da je provozni postupak završen u toku vođenja upravnog postupka utvrđivanja stvarnog carinskog duga i obustava istog;

PRILAGOĐAVANJE REFERENTNOG IZNOSA OSIGURANJA DUGA U PROVOZU

  • Kako i na koji način se vrši povećanje ili smanjenje već odobrenog referentnog iznosa sveobuhvatnog osiguranja u postupku provoza i procenat pokrivenosti istog

NOVA FUNKCIJA U NCTS-u INCIDENTI U PROVOZU

  • Incidentne situacije kao novina NCTS P5 kada se koriste, ko ih evidentira na PPD a ko u NCTS P5, vrste incidentnih situacija sa posebnim osvrtom na zloupotrebu pretovara robe

CARINSKI POSTUPCI KOJI NISU UKLJUČENI U NCTS-A U OBAVEZI SU OBAVJEŠTAVANJA GK UIO Grupu za provjere i zaključivanje postupka provoza i osiguranje duga

  • Postupanje korisnika postupka provoza, primaoca robe, operatera prevoza u slučaju nepredviđenih incidentnih situacija a koji nisu obuhvaćeni NCTS-om

CARINSKI PREKRŠAJI U POSTUPKU PROVOZA

  • Prekoračenje roka predočavanja robe u deklarisanoj odredišnoj carinskoj kancelariji,

  • Predočavanje robe u stvarnoj odredišnoj carinskoj kancelariji a koja nije deklarisana,

  • Postupanje polazne i odredišne carinske kancelarije u pogledu ko i kada pokreće carinski prekršaj protiv počinioca te procesuiranje istog,

POJAŠNJENJE FUNKCIONALNOSTI POKRETANJA I VOĐENJA POTRAGA U PROVOZU

  • Postupak potrage (provjere) sa rokovima slanja upita i dobijanja povratnih odgovora od korisnika postupka provoza,

  • Obavještavanje garanta da provozni postupak nije završen u roku te informisanje istog shodno zakonskoj proceduri da može doći do naplate sa garancije,

  • Upravni postupak utvrđivanja stvarnog duga i dužnika

UPOZNAVANJE SA PRAVIMA I OBAVEZAMA KORISNIKA POSTUPKA PROVOZA

  • Potpuno / parcijalno razduženje tranzitne deklaracije sa posebnim osvrtom na PMV i TMV;

  • Upoznavanje korisnika postupka provoza sa obavezom razduženja robe shodno propisanom postupanju kod uvoza vozila, uvoza dijelova, uređaja i opreme vozila koja podliježu homologaciji i uvoza upotrebljavanih spoljnih pneumatskih guma UIO iz 2019. godine;

  • Završetak i zaključenje postupka provoza usljed više sile;

  • Prenapučene pošiljke kod zbirnih pošiljki u postupku provoza;

NAJAVA IZMJENA POSTUPANJA KOD PROVOZNIH POSTUPAKA NEZAVRŠENIH ZBOG PROBLEMA SA POSTUPKOM HOMOLOGACIJE

  • Najveći problemi nezavršavanja postupaka provoza, kada su u pitanju PMV i TMV puštenih u provoz, a nerazduženi do roka navedenog na PPD-u, izmjene carinskih postupanja kod neposjedovanja potvrde o homologaciji vozila i koje carinske procedure i odobrena postupanja koristiti kako bi se izbjegao carinski prekršaj

REEXPORT U POSTUPKU PROVOZA

  • Postoji li reexport u postupku provoza, da li je isti predviđen Zakonom o carinskoj politici BiH i Odluci o provođenju ZCP BiH;

  • Kako okončati provozni postupak za čiju je robu u tranzitu promijenjen krajnji kupac,

  • Prava i obaveze korisnika postupka provoza pri tranzitu robe koja podliježe mjerama zabrana i ograničenja u postupku provoza;

KONTINUITET POSLOVANJA CARINSKE ADMINISTRACIJE I KORISNIKA POSTUPKA PROVOZA OSVRT NA NEDAVNA DEŠAVANJA OD 21.06.2024. GODINE

  • Šta je to kontinuitet poslovanja korisnika postupka provoza,

  • Kako ublažiti ili izbjeći probleme koji se javljaju kod nepredviđenih situacija na koje korisnik postupka provoza , pošiljalac/primalac robe ne mogu uticati a tiče se sprovođenja postupka provoza,

  • Šta preduzeti da bi se obezbijedio kontinuitet poslovanja korisnika postupka provoza,

 

KOTIZACIJA ZA SEMINAR

Prisustvo u hotelu - 350 KM po jednom učesniku
■ Prisustvo u hotelu - Popust za rane prijave do 06. septembra – kotizacija iznosi 310 KM
■ Praćenje video snimka – kotizacija iznosi 220 KM
■ Za prijave 2 i više osoba iz iste organizacije odobrava se dodatni popust od 10% na ukupnu cijenu kotizacije.

U cijenu nije uračunat PDV.

Pozivamo Vas da svoje učešće što prije prijavite uz napomenu da budžetski korisnici, naravno, mogu prisustvovati seminaru uz odgodu plaćanja, ali uz obaveznu prijavu!

Narudžbenicu slati na: Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli. ili fax: 051/466-601Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.

CERTIFIKATI

Po završetku seminara, učesnici dobijaju certifikate o pohađanju seminara.

DODATNE INFORMACIJE 

Dodatne informacije zainteresirani mogu dobiti na telefone 066/299-999, 066/240-000 i 051/466-600

 

VIŠE INFORMACIJA O SEMINARU, IZNOS KOTIZACIJE I PROGRAM MOŽETE NAĆI U POZIVNOM PISMU NA OVOM LINKU. Za učešće na seminaru potrebno je da popunite OBRAZAC ZA PRIJAVU i dostavite ga na adresu Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.

Seminari

aktuelni seminari

Održani seminari

Kontakt

  • Telefoni mobilni +

      066 299 999 , 066 240 000
  • Telefoni fiksni +

    051 466 600
  • Fax +

    Fax: 051 466 601
  • 1